Особливості осінньої посадки плодових дерев

Через зміну клімату осінь – сприятлива пора року для посадки плодових дерев, так ви не втрачаєте сезон і впевнені, що молоде деревце прижилося і нормально розвивається. Головні нюанси осінньої посадки:

Що садити

• Вибирайте районовані сорти плодових дерев. Найкраще приживаються зимостійкі сорти яблунь і груш.
  • Осінню посадку добре переносять практично всі ягідні чагарники.
  • Для посадки намагайтеся вибирати саджанці 1-2 років від роду. Садити саджанці можна тільки після закінчення вегетації, в період спокою. Про настання цього етапу свідчить закінчення листопаду: саме після опадання листя дерево вступає в період зимової сплячки. У саджанця, який продається з листям, досить велика ймовірність загибелі. По-перше, тому що у нього ще не закінчився вегетаційний період; а по-друге, тому що саме з листових пластинок найбільше випаровується волога. Через це саджанець пересихає і дуже важко приживається на новому місці.

Коренева система

• Купуючи саджанці, дивитися потрібно в першу чергу на корені. Якщо сухі і без здорових корінців – ні в якому разі не беріть такі.
  • Якщо є можливість, перевагу слід віддавати якісним саджанцям із закритою кореневою системою. Самий кращий варіант – саджанець вирощений в контейнері у вашому регіоні.
  • Посадку дерев восени можна проводити з кінця вересня та протягом жовтня місяця, що дає садівникам значну перевагу при висадці великої кількості посадкового матеріалу. Так як з початком періоду спокою дерева припиняють ріст надземної частини, але продовжують добре нарощувати коріння ще до охолодження ґрунту (до +4 °C), то посаджені вчасно молоді деревця до початку стійких заморозків встигають відростити тонкі всмоктуючі корінці. Вологість ґрунту восени сприяє кращій усадці в області коренів, а прохолода – стабільному приживанні саджанців, тому весняні сюрпризи погоди вони зустрічають вже зміцнілими і краще розвиваються.

Терміни посадки

• Слідкуйте за прогнозами погоди. Оптимальний термін посадки: 2-3 тижні до початку заморозків. Для осінньої посадки важливо не підрізати коріння (видаляються виключно пошкоджені корінці). Стовбур і гілки можна вкорочувати. При температурі понад + 4ºС вбираючі корінці продовжують рости, а коренева система - розвиватися. При цьому надземна частина рослини знаходиться в періоді спокою.

Підготовка посадкової ями

• Яму для посадки плодових дерев починають готувати за 1-2 місяці (мінімум — 2 тижні до посадки). Її діаметр залежить від культури і віку саджанця. Так, для зерняткових культур це повинна бути яма близько 80 см в глибину і приблизно стільки ж — 60-80 см в діаметрі. Для кісточкових достатньо 40 см в діаметрі і 60 см в глибину. Для ягідних чагарників і діаметр, і глибина повинні бути рівні 40 см. Якщо коренева система саджанця більша, розмір лунки повинен бути збільшений.
  • На дно ями насипте горбик з кількох відер перегною і так залиште до самого часу посадки. За кілька тижнів під впливом природних факторів (дощ, вітер і т. п.) перегній осяде, ущільниться і посадкова яма буде повністю готова. На цей горбок в день посадки поставте саджанець, акуратно розправте коріння його та засипте відкладеним родючим шаром, змішаним з добривами.