Коментар Олега Омелянюка за підсумками проведених нарад на тему: «Взаємодія: пасічник-аграрій-влада»

Щороку, найчастіше в період проведення комплексу весняно-польових робіт ми маємо часті випадки загибелі бджіл. З початку 2020 року у Хмельницькій області зафіксовано 45 постраждалих пасік, де у 935 бджолосім’ях відбулася повна, або часткова загибель робочої бджоли.

Через те, що зараз заборонено проводити позапланові перевірки та не врегульовано певні функції і повноваження контролюючих органів, стає все складніше встановити відповідальних за протраву бджіл, випадки отруєння людей, завдання шкоди довкіллю. Часто посіви обробляються препаратами, на які в державних лабораторіях не має розробленої методики дослідження. Це призводить до недотримання гарантованих державою прав щодо захисту інтересів громадян України та посилює соціальну напругу серед населення.

«Департаментом розвитку промисловості та агропромислового комплексу Хмельницької ОДА, виходячи з проведених нарад, круглих столів, звернень пасічників, направлено лист до Мінекономіки з пропозицією виступити ініціатором щодо змін у Законодавстві України в частині :

• імплементації законодавства України до Європейських норм із застосування в агропромисловому комплексі України пестицидів та агрохімікатів;
  • на всі препарати, які використовуються для обробітку посівів і зареєстровані в Україні, зобов’язати розробити методику дослідження на їх токсичність. Заборонити реалізацію на території України засобів захисту рослин на які відсутня методика дослідження;
  • визначити в Україні єдину спеціалізовану лабораторію, акредитувати її та забезпечити необхідним обладнанням, діагностикумами, методиками для проведення діагностичних досліджень в напрямку визначення причин загибелі бджіл, в тому числі від отруєнь токсинами;
  • надати центральному органу виконавчої влади та його територіальним управлінням на місцях інспекційні повноваження щодо виявлення, зберігання та застосування пестицидів та агрохімікатів за зверненням фізичних та юридичних осіб;
  • запровадження відповідальності за не попередження населення в засобах масової інформації (оповіщення) про початок обробки полів, назви препаратів та терміни їх дії;
  • запровадження кримінальної відповідальності та штрафні санкцій (їх збільшення) за протраву бджіл і завдання шкоди довкіллю, порушення дозволеної відстані (від населених пунктів та стаціонарних пасік) використання пестицидів та агрохімікатів, в тому числі і в періоди льоту бджоли, за обробку ними квітучих рослин, застосування авіації для обробки полів поруч з населеними пунктами, джерелами водопостачання та відкритими водоймами;
  • запровадження загальнодержавної системи оповіщення в онлайн режимі щодо застосування засобів захисту рослин та передбачити відповідальність за не внесення відповідних даних до даної системи.
  • передбачити відповідальність за не реєстрацію пасіки.

Звичайно, не можна звинувачувати в отруєнні бджіл засобами захисту рослин виключно аграріїв, дії пасічників теж нерідко стають причиною таких отруєнь, а законодавча неврегульованість питання не сприяє жодній зі сторін. Дії, спрямовані на розв’язання проблеми, мають бути комплексними. А конструктивне спілкування аграріїв і пасічників між собою – запорука вирішення ряду проблем», - Олег Омелянюк директор Департаменту розвитку промисловості та агропромислового комплексу.