Новини

Праця землероба славна урожаєм, працю трударів всіх славити пора, і сьогодні щиро ми усіх вітаєм, Вам сьогодні зичим теплі ці слова!

Сьогодні, в переддень професійного свята – Дня працівників сільського господарства, в обласній філармонії зібралося чимало керівництва області, районів на урочисте зібрання, щоб висловити слова глибокої поваги і вдячності трудівникам, працівникам та ветеранам сільськогосподарської галузіза сумлінне виконання хліборобського обов’язку.

Перед входом у філармонію були представлені зразки сільськогосподарської техніки. У фойє всіх присутніх зустрічав оркестр театру ім. Старицького.В холі приміщення філармонії розмістили виставку-презентацію своєї діяльності Подільський державний аграрно-технічний університет, Хмельницька державна сільськогосподарська дослідна станція інституту кормів та сільського господарства НААНУ, ТОВ «Укрмілкінвест». Також працював Коол цент, де працівники Головного територіального управління юстиції, Головного управління ДФС та Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надавали консультації учасникам заходу до початку урочистостей.

З нагоди свята зі сцени слова вітання висловили виконуючий обов’язків голови обласної державної адміністрації Володимир Ілліч Кальніченко, голова обласної ради Михайло Васильович Загородний, заступник Хмельницького міського голови Андрій Євгенович Бондаренко, директор Департаменту агропромислового розвитку Олег Тимофійович Омелянюк та голова асоціації сільськогосподарських підприємств області Василь Васильович Мастій.

У своєму виступі Олег Омелянюк звернувся до аграріїв Хмельниччини із словами вдячності за ті показники, якими сьогодні ми можемо пишатися : «Це результатами напруженої та копіткої праці, самовідданості працівників галузі своєму хліборобському покликанню, безкорислива любов до землі та надія на краще майбутнє. Не дивлячись на усі складнощі сьогодення, на оптимізацію і скорочення, ми не мали морального права не зібрати вас у цьому залі, для того щоб ще раз висловити вам свою повагу і шану. Без перебільшення День працівників сільського господарства – це всенародне свято, оскільки від повсякденної хліборобської праці залежить здоров’я нації, добробут нинішнього та майбутніх поколінь. Наш край був і залишається осередком міцних сільськогосподарських традицій. Вже багато років ми займаємо лідируючи позиції в державі по багатьом показникам, а продукцію знають і цінують не тільки в Україні, а далеко за її межами. Шановні працівники сільського господарства, ветерани праці, спеціалісти сільськогосподарського виробництва – усі, чия праця, знання і досвід забезпечують високі результати у галузі сільського господарства. Я дякую вам за важку працю! Бажаю радості, міцного здоров'я і людського щастя. Нехай щедро родять ниви, хай над усіма нами буде мирне небо, завжди світить сонце, а в кожному домі будуть добро та злагода!»

За сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у підвищення ефективності агропромислового виробництва області та з нагоди Дня працівників сільського господарства передовики області отримали грамоти та подарунки.

Концертна програма супроводжувалася виступами Академічного ансамблю пісні і танцю обласної філармонії «Козаки Поділля».

 

Довідка щодо роботи аграрного сектору Хмельницької області

Агроформування області повністю завершили збирання ранніх зернових і зернобобових культур, валове виробництво яких становить понад 2 млн. тонн при середній урожайність 55 ц з кожного гектара, що є найвищим показником у державі.  

Агроформування області завершують осінній комплекс робіт. Намолочено 3,8 млн.тонн зерна при середній урожайності 70 ц/га, що є одним з найкращих показників в державі. По завершенню всього комплексу жнивних робіт аграрії області очікують отримати вал  зерна  близько 4 млн. тонн., що на рівні минулого року. За останні 5 років валове виробництво зерна в області збільшилося на 600 тис. тонн, або на 15 %.

Господарства майже всіх районів по валовому виробництву зерна перейшли 100 тисячний рубіж, а у 8 районах його зібрано понад 200 тис.тонн. У товаристві «Агрофірма «Обрій» Летичівського  району вироблено 40 тис. тонн  зернових культур при урожайності 99 центнерів з гектара, у приватному підприємстві  «Україна Агро 2С» Чемеровецького району зібрали на круг по 90 ц зерна, а у товаристві «Лани Віньковеччини» Віньковецького району отримали з кожного гектара зернових по 85 ц.

Цукрові буряки вирощувалися у цьому році на площі 27,2 тис.га. На даний час на завершенні їх збирання, накопано більше 1,3 млн.тонн. Середня врожайність солодких коренів складає 511 ц. з гектара. У ФГ «Династія» Старокостянтинівського  району рівень урожайності цукристих склав 620 ц. А у ТОВ «Лотівка - Еліт» Шепетівського району, де площа вирощування цукрових буряків становила 1310 га, з кожного гектар  зібрано по 612 ц цукросировини.

У сезоні цукроваріння працюють 4 переробних підприємств якими вже зварено близько 150 тис. тонн цукру. Всього планується виробити цукру понад 160 тис. тонн, що дає можливість повністю забезпечити не тільки населення та харчову промисловість Хмельниччини, а й реалізовувати продукцію за межі області і країни.

Зважаючи на світові тенденції розвитку цукрової галузі нашим виробникам важко конкурувати з зарубіжними компаніями. Адже квоти на поставки цукру в країни Європейського союзу на 2019 рік використані вже в січні поточного року. Не задовольняють цукроварів робота Укрзалізниці по поставках рухомого складу, обкладання податками обладнання яке не виробляється в Україні, але разом з тим оновлюється виробництво, залучаються інвестиції, продукція поставляється на ринки Середньої Азії, Казахстану, країн Африки та Близького Сходу.

Вагомих досягнень одержали товаровиробники області у вирощуванні таких культур, як кукурудза на зерно, соя та соняшник, урожайність кукурудзи на зерно по всіх категоріях господарств становитьмайже 100 ц/га, а на окремих площах сягає 110-130 ц. Необхідно відмітити, що рівень валового виробництва кукурудзи зріс за останні  роки вдвічі,  а  соняшника – в п’ять разів. Агроформуваннями Хмельниччини в оптимальні строки проведена сівба озимих культур під урожай наступного року. Всього посіяно понад 230 тис. гаозимих зернових культур та 63 тис. га озимого ріпаку. Всі площі перебувають у доброму та задовільному стані. На даний час ведеться підготовка ґрунту на зяб і глибока оранка під просапні культури.

У цьому році боляче вдарили по сільгоспвиробникам зниження цін на продукцію рослинництва, зокрема пшеницю, кукурудзу, сою, тощо. Аграрії недоотримали кошти, які мали б використати на розвиток виробництва, соціальні проекти. Тому необхідно шукати шляхи зменшення витрат на виробництво продукції, застосування нових енергозберігаючих технологій, оптимізації виробничих процесів.

Активно розвивається фермерський рух в області. На даний час на Хмельниччині діє близько понад 900 малих фермерських господарств, які використовують 130 тис. га площ сільгоспугідь. Питома вага фермерських господарств у сільськогосподарському виробництві області становить 12 %і цей показник постійно зростає. Хочу назвати фермерське господарство «Поділля» Старосинявського району, в якому з кожного гектара зернових культур одержали по 94 ц зерна. Фермерське господарство «Меркурій агро» Красилівського району для потреб населення області щорічно вирощує  овочеві культури на площі 20 га, середня урожайність яких у поточному році становить 352 ц/га. Фермерське господарство «Агро-Інвест» Ізяславського району ефективно поєднує вирощування зернових і технічних культур та розвиток молочного скотарства. У цьому році продовжує діяти державна Програма надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств через державні банки України, яка передбачає фінансову підтримку малих фермерських господарств по різних напрямах діяльності і сприяє їх ефективному розвитку.

Останніми роками розвивається в області органічне землеробство, як альтернатива сучасним системам виробництва сільськогосподарської продукції. На даний час в області діє 26 підприємств, які мають право виробляти сільськогосподарську продукцію за органічними технологіями. Напрям їх діяльності різноманітний – це вирощування зернових культур та плодів, виробництво тваринницької продукції, меду, збір дикоросів тощо. Найбільше таких підприємств у Ізяславському та Шепетівському районах.  

Високі результати ведення рослинницької галузі отримані за рахунок впровадження на більшості площ сучасних прогресивних технологій  та  суттєвого оновлення машинно-тракторного парку, чому сприяє державна Програма часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки. Тільки протягом поточного року господарствами області закуплено 328 одиниці сільськогосподарської техніки та обладнання на суму понад 500 млн. гривень, а за останні 5 років машинно-тракторний парк сільгосппідприємств області оновлено майже на1400 одиниць. Це трактори, грунтообробна і посівна техніка, оприскувачі, зерно-і кормозбиральні комбайни.

Вперше за останнє десятиріччя ми досягли позитивну динаміку виробництва тваринницької продукції, адже займатися сучасним тваринництвом вигідно. Наприклад у ФГ «Маїсс» Хмельницького району валове виробництво продукції тваринництва на 100 га угідь становить           1 млн.100 тис. гривень, від кожної з 800 корів отримано по 11403 кг. молока. Такі показники дають можливість спрямовувати отримані кошти на оновлення та розширення виробництва, підвищення заробітної плати працівників.

За 5 років сільськогосподарськими виробниками було введено в експлуатацію 30 тваринницьких об’єктів в тому числі 10 для вирощування великої рогатої худоби і виробництва молока, 8 – об’єктів для розведення свиней, введено в дію одну з найбільших птахофабрик в Європі. Загальна вартість цих об’єктів 4,8 млрд. грн.. Продовжуються відповідні роботи і в 2019 році на 11 об’єктах, загальною вартістю 172 млн. грн. В поточному році в відновлено роботу трьох ферм з виробництва молока у Городоцькому, Старосинявському, Віньковецькому район. Відновлено бройлерне виробництво на птахофермі «Подільський край – 2012» селі Кориченці, Деражнянського району. У ТОВ «Адамівка-Агро», с. Адамівка Віньковецького району були завершені роботи по реконструкції приміщення по відгодівлі свиней.

За рахунок впровадження нових технологічних підходів до ведення галузі тваринництва за 5 років вдалося по всіх категоріях господарств збільшити виробництво молока на 3,6%, реалізацію м’яса на 1,7%.

В 2019 році продовжено позитивну динаміку і в порівняні до початку року  по всіх категоріях господарств збільшено поголів’я великої рогатої худоби на 10 тис. голів, овець і кіз – на 4,8  тис. голів, птиці – на 1,1 млн. гол. З чисельності великої рогатої худоби область в Україні займає ІІІ місце, з чисельності поголів’я корів ІІ. Сьогодні позитивну динаміку за 9 місяців цього року з виробництва молока мають лише дві області (Тернопільська і Хмельницька) і по темпах росту його виробництва ми займаємо І місце в державі.

Розвиток сільського господарства області дає можливість успішно розвиватись харчовій та переробній промисловості області, яка налічує 110 підприємств основного кола звітності, до 300 середніх і малих підприємств, приватних підприємців та фізичних осіб, які займаються виробництвом харчових продуктів. В структурі промислової продукції виробництво харчових продуктів та напоїв становить майже третину.

З початку 2019 року реалізовано харчових продуктів, напоїв і на суму 8,8  млрд. гривень, що на 1,5 млрд. гривень більше ніж у минулому. В порівняні з 2014 роком щорічний обсяг реалізованої харчової продукції збільшено з 5,6 млрд. грн. до 10,5 млрд. грн.. Найбільших темпів росту досягнуто з виробництва олії,   виробництво якої збільшено в порівняні з минулим роком майже в 6 разів.

За останні роки побудовано сучасні переробні комплекси з переробки сої та олійних культур в Старосинявському, Старокостянтинівському, Дунаєвецькому, Кам’янець -Подільському районах які дадуть змогу повністю переробляти технічні  культури на Хмельниччині, створювати нові робочі місця, наповнювати місцеві податки, забезпечувати стабільну екологічну ситуацію в районах.

Маємо позитивні тенденції і у соціальній сфері подільського села. Підвищенню якості життя у сільській місцевості, наближенню побутових умов і сільської інфраструктури до європейських стандартів сприяє відродження кооперативного руху, розвиток малого і середнього бізнесу на селі. Зокрема, для надання послуг особистим селянським господарствам в області станом на01 жовтня поточного року 9 районами області створено та функціонує 15 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, по три в Красилівському та Городоцькому, по два в Полонському та Ізяславському, по одному в Білогірському, Дунаєвецькому, Староконстянтинівському, Шепетівському та Ярмолинецькому районах а саме: молочарського напрямку- сім, по наданню послуг -три, із заготівлі та переробки продукції бджільництва-  чотири  та один ягідного напрямку.

Наразі працює сім  фермерських господарства сімейного типу по виробництві молока  (2 у Ізяславському і Славутському районах), по одному у Полонському, Красилівському та Шепетівському районах. Загалом ці господарства утримують більше 100 корів. Проводиться робота над створенням ще п’ятнадцяти сімейних  фермерських господарств в молочному скотарстві. Урядом України  прийнято цілу низку державних програм, направлених на підтримку малого і середнього бізнесу на селі, зокрема надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств, кооперативного руху, приватних власників. Відповідно цим Програмам  агроформування області отримали у поточному році 58,3 млн. гривень компенсацій за різними напрямками діяльності. До кінця року передбачається отримати ще понад 40 млн. грнбюджетних коштів.

Важливою складовою підвищення економічного розвитку сільських територій є створення нових робочих місць.

З початку року створено 1360нових робочих місця, в тому числі 180 постійних. За цей період  середньомісячна заробітна плата в аграрному секторі у розрахунку на одного штатного працівника проти відповідного періоду попереднього року зросла на 12% і становить 9012 гривень. Всього за останні 5 років заробітна плата збільшилася у 2,7 разів. Найбільший рівень заробітної плати у ТОВ «Хмельницьк-млин» Хмельницького району, в якому чисельність працюючих становить 303 чоловік, середня заробітна плата одного штатного працівника становить 19675 гривень.

Одним із шляхів відродження соціально-побутової інфраструктури в населених пунктах є укладання угод (договорів) соціального партнерства між орендарями земельних ділянок та органами місцевого самоврядування. На даний час в області укладено близько 700 соціальних угод на суму більше 35 млн. гривень. Кошти використовуються на ремонт доріг, покращення матеріально-технічної бази закладів соціальної сфери громад. Одним з найкращих прикладів такої співпраці є ТзОВ «Святець»  Теофіпольського району. Протягом останніх років  підприємством побудована амбулаторія сімейної медицини, проведена заміна покрівлі в закладах освіти, впорядковане сміттєзвалище. Постійно проводиться поточний ремонт доріг та благоустрій території села.

За оперативними даними у поточному році за оренду земельних паїв нараховано майже 2,5 млрд. грн. орендної плати, що на 330 млн.грн. більше до минулого року, а з 2014 року цей  показник збільшився втричі.

Станом на 01 листопада  поточного року за оренду земельних часток (паїв)  виплачено 2,2 млрд.грн. або 86% до належного.

Нарахування орендної плати в середньому по області становить 9,7%від нормативної грошової оцінки землі, що на 0,8% більше торішнього показника та на 6% більше 2014 року. А в ПП «Кочубіївське» Чемеровецького району в поточному році виплачено на кожен з 739 паїв по 14% від нормативно-грошової оцінки землі.

На сьогоднішній день досить гостро стоїть питання відкриття ринку землі. Кожен власник паю повинен мати право вільно розпоряджатись своєю власністю. Але потрібно враховувати інтереси і орендарів і орендодавців. Ринок повинен існувати на цивілізованих умовах.

З початку року проведено близько 1000 ярмаркових заходів, на яких реалізовано 28 тис. тонн  сільськогосподарської продукції за цінами виробників на загальну суму 450 млн. гривень. Ярмаркові ціни на основні продукти харчування були нижче ринкових в межах 10 %.

Проведена робота сприяє стабілізації цінової ситуації на споживчому ринку. На сьогодні вартість основних продуктів харчування, які входять до споживчого кошика жителів Хмельниччини одна з найнижчих по Україні.

Відео