Букові праліси і давні букові ліси Карпат та інших регіонів Європи

«Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини» – унікальна транснаціональна природоохоронна територія кластерного типу, яка охоплює природний ареал поширення лісів із бука лісового від високогір'я Українських Карпат до побережжя Балтійського моря на німецькому архіпелазі Рюген. На території Українських Карпат зосереджено 74,9% загальної площі об’єкта.

Праліси – це лісові екосистеми (угруповання), які виникли й розвиваються природним шляхом під впливом лише природних стихій та явищ і пройшли повний цикл розвитку без будь-якого втручання людини, видова, вікова й просторова структури яких визначаються виключно чинниками природного середовища.

Бук лісовий (Fagussylvatica) – поширений виключно в Європі. Якби не діяльність людини, букові ліси були б домінуючими серед ландшафтів центральної частини нашого континенту.Бук вижив у останню льодовикову добу в невеликих рефугіумах на півдні та південному сході Європи, а потім почав колонізувати великі площі континенту. Це домінування сформувалося за відносно короткий період – останні 4000 років.

Букові ліси представлені в широкому спектрі лісорослинних умов, є частиною різноманітних лісових угруповань і поширені від морського узбережжя північного заходу континенту до основних гірських систем Європи. Вони є природним оселищем для більш ніж 10000 видів тварин, рослин та грибів.

У 2006-2007 роках Голландське королівське товариство охорони природи разом з Карпатським біосферним заповідником реалізувало окремий проект в Закарпатській області "Праліси Закарпаття як ядровізони Всеєвропейської екологічної мережі" (2006-2007 рр.) в рамках Міжнародної програми BBI-MATRA за фінансової підтримки уряду Нідерландів. Підсумком досліджень було встановлення площ пралісів і перестійних лісів Закарпаття - понад 61,1 тис. га. Орографічно вони приурочені до гірського масиву Полонинського та Свидовецького хребтів і до гірського масиву Горган, Чорногори й Мармароші. Найменше їх у Вулканічних Карпатах.

Рішення про включення українсько-словацької номінації «Букові праліси Карпат» до переліку об'єктів Всесвітньої природної спадщини ухвалено 28 червня 2007 року у місті Крайстчерч (Нова Зеландія) Комітетом у справах Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 25 червня 2011 року на засіданні Комітету у Парижі проголошено, що «Давні букові ліси Німеччини» занесені до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як розширення існуючого українсько-словацького об'єкта «Букові праліси Карпат».

Влітку 2017 року до складу українсько-словацько-німецького об’єкта всесвітньої спадщини «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини» внесли 63 ділянки давніх букових лісів з 10 європейських країн. Тоді ж список об’єктів світового надбання разом із буковими осередками з Албанії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Хорватії, Італії, Румунії, Словенії, Іспанії було доповнено українськими ділянками. Рішення ухвалили під час 41 сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що відбулась у Кракові.

21 листопада 2018 року Уряд затвердив новий план збереження пралісів та сталого розвитку прилеглих територій об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та інших регіонів Європи». Це зроблено у зв’язку з розширенням об’єкту у 2017 році за рахунок ділянок у Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та Хмельницькій областях.

До об’єкта занесено такі українські лісові масиви: Ґорґани (заповідна зона – 753,48 га), Розточчя (384,81 га), Сатанівська Дача (212,01 га), Синевир–Дарвайка (1588,46 га), Синевир – Квасовець (561,62 га), Синевир – Стримба (260,65 га), Синевир – Вільшани (454,31 га), Зачарований Край – Іршава (93,97 га) та Зачарований Край – Великий Діл (1164,16 га).

Сатанівський заказник—лісовий заказник загальнодержавного значення в Україні. Розташований у межах Городоцького району Хмельницької області, на південь від смт Сатанів, в урочищі «Сатанівська Дача».Займає площу в 1778 гектарів.

Заповіданий Радою Міністрів УРСР №500 від 28 жовтня 1977 року. Спершу це був ботанічний заказник за назвою «Сатанівська Дача»; напочатку 1990-х років назву і статус змінили на «Сатанівськийлісовий заказник».

Головним завданням є збереження та охорона природних насаджень бука лісового вікомпонад 150 років на східній межі його ареалу. Домішку становлять граб, клен звичайний, клен польовий, дуб черешчатий, явір, береза повисла, липа серцелиста тощо. Вік насаджень становить 100—150 років. У підліску трапляються бруслина бородавчаста і бруслина європейська. Трав'яний покрив утворюють копитняк європейський, підмаренник запасний, зеленчук жовтий, фіалка лісова, а також гніздівка звичайна, занесена до Червоної книги України.

Сатанівська дача має величезне значення як буковий лісовий масив на східній межі ареалу. Там бук демонструє унікальну адаптацію до екстремальних кліматичних умов.

Закликаємо усіх дбайливо ставитись до лісів, адже лише так можна збагатити планету чистим повітрям. Зробімо все для того, щоб об’єкти природно-заповідного фонду Хмельниччини тішили око та веселили душу, аби і наші нащадки могли насолоджуватися неповторною красою та унікальністю рідного краю.