Підсумки роботи галузі рослинництва

Підсумки роботи галузі рослинництва за 2019 рік

Загальна посівна площа у 2019 році по  всіх категоріях господарств області склала 1 млн. 175 тис. Га, що на 6 тис. га менше в порівнянні з 2018 роком. Зернові культури в структурі  посівних площ  були  розміщені на  площі понад 570  тис.га, а площа технічних культур  становила 430 тис.га. Питома вага цих культур становила 48 і 36% відповідно. На значну кількість були збільшені посіви озимої пшениці (+21 тис. га), ярого ячменю(+3 тис. га), ріпаку (+12,5 тис.га), сої (+26,5 тис. га).

При вирощуванні сільськогосподарських культур урожаю поточного року на площі понад 530 тис.га застосовано нові енергозберігаючі технології обробітку ґрунту та посіву.

Відповідно до фітосанітарного стану посівів, проводилися заходи боротьби із шкідниками, хворобами та бур’янами всіх сільськогосподарських культур.

За підсумками 2019 року згідно статистичної звітності намолочено  3,8 млн.тонн зерна у заліковій вазі, що на рівні минулого року.  Середня урожайність зернових складає 65,9 ц/га,  що є третім показником в Україні.   Агроформування 19 районів отримали валовий збір зерна понад 100 тис. тонн, а в 8 районах цей показник перевищує 200 тис. тонн. Господарства Волочиського і Старокостянтинівського району  отримали валовий збір зерна понад  320 тис. тонн. Найвищий рівень урожайності зерна –  81 ц/га – отримали у господарствах Чемеровецького і Летичівського районів.

Завершено збирання цукрових буряків. Отримано вал цукросировини майже 1,4 млн. тонн при середній урожайності близько 513 ц/га. Із бурякосіючих районів найвищу урожайність цукристих 612 ц/га отримали господарства Шепетівського району.  Вироблено  192 тис. тонн цукру, самозабезпеченість у цьому виді продукту становить 220 відсотків.

Валове виробництво сої у 2019 році склало 476,4 тис. тонн при урожайності по області 26,6 ц/га, соняшнику зібрали близько 510 тис. тонн при урожайності 36,6 ц/га., показники урожайності цих культур найкращі в Україні.

В області у цьому році вироблено 1,1 млн.  тонн картоплі і 240 тис. тонн овочів. Середня урожайність цих культур становить 166 ц/га і 230 ц/га відповідно.

Слід відмітити, що вагома частина врожаю 2020 року закладена ще з осені.  Озимі  зернові культури  посіяні на площі 236 тис.га   (-9 тис. га до попередніх показників). Крім того, озимий ріпак займає –  73,3 тис. га площ, що на 1 тис. га більше ніж торік. За даними останніх обстежень 90% посівів озимих зернових та ріпаку перебувають у доброму та задовільному стані.

Згідно прогнозу весною  року 2020 агроформуванням всіх форм влісності необхідно засіяти близько   830 тис. га  ярини, із них біля 380 тис. га  планується засіяти зерновими культурами, більше 24 тис. га – цукровими буряками, 152 тис. га відводится під сою, близько 150 тис. га – під соняшник. Крім того, близько 15 тис. га буде відведено під вирощування таких нішевих (малопоширених) культур, як льон, цикорій, розторопша, тощо. Вся посівна площа очікується в межах 1 млн.185 тис. га, що на 10 тис. га більше минулого року.

На даний час сільськогосподарські підприємства  формують матеріально – технічну базу для організованого проведення комплексу весняно-польових робіт у визначених обсягах та у стислі строки.

У2019 році між власниками земельних часток (паїв) та агропідприємствами області укладено понад 364 тисячі договорів оренди земельних ділянок.

Відповідно до укладених договорів розмір орендної плати складає 2528 млн.грн., що на 283 млн.грн. більше ніж у 2018 році.

Середній  показник  нарахування  орендної  плати  за землю в області  складає 9,9%  від нормативної  грошової  оцінки,  що на 1,0% більше ніж у 2018 році (8,9%).

На 1 пай у 2019 році нараховано в середньому 6940 грн.